Rozmnażanie indyków

Wiosna już w pełni. Większość indyczek już dawno zaczęła znosić jaja, a niektóre już wysiadują.

W Swojskiej zagrodzie jest podobnie, trzy indyczki już zdecydowały się wysiadywać.IMAG8362

IMAG8359

IMAG8120

Następne trzy jeszcze się noszą,

IMAG8350

a dwie jeszcze nie podjęły decyzji o potomstwie. Co prawda od jakiegoś już czasu są uległe w stosunku do indora, ale jaj z tego nie ma. Zobaczymy może w końcu się zdecydują bo inaczej skończą w garnku nieco szybciej niż planowano.

W tym sezonie wszystko jest na odwrót, a przynajmniej tak by się zdawało. Po pierwsze łagodna zima sprawiła, że indyczki zaczęły kopulować znacznie wcześniej niż w poprzednich latach.  Mimo to jajka zaczęły znosić  dopiero po trzech tygodniach. Wcześniej po dwóch tygodniach  od pierwszego deptania już wszystkie nosiły.  Co więcej jajka zaczęły znosić  indyczki rezerwowe, tzn. te które miały przeznaczenie na żywe inkubatory, ale cóż niech i tak będzie. Kurczaki będą nieco wcześniej niż w zeszłym roku, a na indyczęta przyjdzie troszkę poczekać.

Ciekawostką jest natomiast to, że indyczki siadają przed indorem nawet po zniesieniu kilkunastu jaj. Do tej pory bardzo rzadko zdarzało mi się obserwować kopulujące indyki w okresie nieśności indyczek.

IMAG0117

IMAG0126

IMAG0161

IMAG0184

IMAG7916

IMAG8414

IMAG8394

Ważną informacją szczególnie dla mniej doświadczonych hodowców !

Do rozpłodu starajmy się wybrać przede wszystkim osobniki w dobrej kondycji zdrowotnej, ale także wybierajmy te ptaki które są mało agresywne, wybierając spokojne osobniki zwiększamy bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci, a w przyszłości zwiększamy szanse na to, że nasze indyki będą spokojniejsze i mniej płochliwe.  Indyki podczas godów potrafią być bardzo agresywnie i atakują nawet dorosłych. Atak polega na podskoku i uderzeniu ofiary najpierw szponami a później  skrzydłami. Uwierzcie mi, że to potrafi zaboleć, a zaatakowane dziecko może nie poradzić sobie z atakującym samcem.

Pamiętajmy także, że w stadzie liczącym kilkanaście indyczek  potrzebne jest kilka indyków, ale na niewielkie stadko  jedna czy nawet pięć samic, spokojnie wystarcza jeden indor.  W większych stadach konieczne będzie pozostawienie kilku indyków, ale UWAGA indyki będą ze sobą walczyć. Czasem zdarza się, że silniejszy indyk może zabić przegranego. Dlatego warto w trakcie tokowania jednego indyka zamykać, co drugi dzień zamieniamy indyka i mamy pewność, że lęgi będą udane.

W przypadku pozostawienia większej ilości indorów, przeważnie ze stada wyłania się samiec alfa, który uzurpuje sobie prawo do wyłącznego krycia samic, inni kandydaci są brutalnie atakowani w momencie podjęcia samej próby kopulowania z samicą.  Kiedy wszystkie indory są na równym poziomie, mogą zamęczyć indyczki ponieważ  kiedy samica przysiądzie wszystkie samce chcą uczestniczyć w prokreacji i hurtem wchodzą na biedaczkę. Często zdarza się, że w takim wypadku indyczka zostaje zamęczona lub uduszona.  A tak to właśnie wygląda…

IMAG8390

IMAG8388

IMAG8391

Kiedy indyczka ma zamiar znieść jajo, z reguły wcześniej rozgląda się za miejscem na gniazdo. W naszym gospodarstwie już od lat nie zdarza się, aby indyczki nosiły jaja poza budynkiem indycznika. Często wybierają także gniazda kur powodując niemałe kłopoty w kurniku. W Swojskiej Zagrodzie nie pozostawiamy jaj w gniazdach indyczek, każde jajko jest zbierane i przechowywane w kilkustopniowej  temperaturze (między 5 a 10 stopni C). Gdy indyczka zniesie kilkanaście jaj czasem chce wysiadywać, aby zwiększyć ilość jaj, możemy indyczkę wyganiać z gniazda. Dzięki temu indyczka ma szansę dozbierać jeszcze kilka jaj. Średniej wielkości indyczka obsiądzie około 20-22 jaj. W naszym gospodarstwie zdarzało się, że indyczki wyprowadzały nawet 23 młode z jednego lęgu.

Życzę Wszystkim udanych lęgów.

Wkrótce w Swojskiej Zagrodzie opis obsadzanie indyczek na jajach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook