Okres ochronny dla lisów

Chociaż w zagrodzie od kilku tygodni wszystko tętni życiem, to z każdym dniem coraz bardziej zaczynam się martwić o moje zwierzęta. Przyczyną moich obaw jest oczywiście lis.             Okazuje się, że rudzielec zaczął już grasować. Kilkoro znajomych straciło już pierwsze ptaki.

W tej sytuacji nie bardzo przejąłem się smutnym losem młodego lisa, który zginą niedaleko.

FOTDEC5jj

Tymczasem,  według Rozporządzenia MINISTRA ŚRODOWISKA z dnia 16 marca 2005 r. w sprawie określenia okresów polowań na zwierzęta łowne, okres ochronny LISA obowiązuje od dnia 1 kwietnia do 30 czerwca, a na terenach obwodów łowieckich, w których występuje głuszec lub cietrzew – okres ochronny nie obowiązuje.

Szkoda, że w naszym okręgu nie występują głuszce lub cietrzewie.                                              W zeszłym sezonie lisica mocno dała się we znaki. Zabiła mi około 30 kilkutygodniowych indyków, 8 młodych perlic i ich matkę, nie mówiąc już o kokoszkach i kurach. Razem około        60 sztuk drobiu.  W pewnym momencie chciałem rzucić tym wszystkim, bo „jak żyć” kiedy karmisz pielęgnujesz, a w ciągu jednego popołudnia tracisz kilkanaście ptaków. Żeby dodać dramatyzmu powiem tylko, że to nie było jednorazowe zdarzenie, ataki lisiej mamy trwały kilka tygodni. Na szczęście skończyły się dla niej tragicznie w połowie lipca.

Podejrzewam, że wielu z Was będzie mieć w tym sezonie podobne problemy. Pewnie tak jak ja będziecie się zastanawiać co z tym zrobić. Oczywiście na końcu dowiecie się, że tak na prawdę nie wiele możecie zrobić w tej sytuacji.                                                                                   Jednym ze sposobów pozbycia się drapieżnika, jest zastawienie pułapki. W sprzedaży są dostępne pułapki samozatrzaskowe, które teoretycznie powinny wybawić nas od problemu. Pamiętajmy jednak, że lis to jeden z najsprytniejszych zwierzaków w naszym kraju i nie chętnie wejdzie do zastawionej pułapki. Nawet jeśli zostawicie w niej martwego kurczaka.               Najczęściej do zastawionej klatki wpadają młode mało doświadczone osobniki , a te z reguły są niegroźne.                                                                                                                              Najgorsze są matki wychowujące młode, potrafią zrobić totalne spustoszenie w gospodarstwie, bestia będzie przychodzić do momentu aż nie wytępi wszystkich ptaków.                                 Lisica z odróżnieniu od lisa poluje całą dobę, najczęściej atakuje około południa.

Jeśli przyjdzie Wam do głowy otrucie delikwentki, pamiętajcie, że jest to nielegalne i niebezpieczne dla Was i waszych zwierząt. Tak więc ten sposób skreślamy od razu.

Słyszałem też o elektrycznym pastuchu i dźwiękowym odstraszaczu, ale nie wiem jak wpłynęłyby na moje zwierzęta. Ja zdecydowałem się na agrotkaninę, którą rozciągłem między słupkami zagrody. Mam nadzieję, że to wystarczy.

Szczęśliwie kończy się czerwiec, a z nim okres ochronny dla lisów.  Dlatego też moja wielka prośba dla myśliwych, aby kontrolowali liczbę lisów i bezwzględnie eliminowali szkodniki stołujące się w gospodarstwach.

Drodzy Państwo jeśli macie problemy z lisami, to starajcie się dotrzeć do lokalnego koła łowieckiego i poproście o pomoc. Myślę, że Wasz Łowczy postara się przyjść z pomocą.

2 odpowiedzi do artykułu “Okres ochronny dla lisów

  1. Marchewka

    Trzeba namówić zarząd koła łowieckiego aby zasiedlali dany teren bażantami przez 2 lata a wtedy nie ma okresu ochronnego na lisa.

  2. Nasz Bór

    Płot byś porządny postawił a nie zwalasz na lisa swoją głupotę i ignoranctwo. U mnie jest pełno lisów i nigdy nie było z tym problemu. Ale jak ktoś nie ma porządnego płotu to potem najłatwiej na lisa zwalić wine. Taka krótkowzroczność rolników jest powszechna jak w temacie dzików teraz się cieszą pójdą głosować wiadomo na kogo a za kilka lat poczują efekty rabunkowej gospodarki łowieckiej. A najbardziej odczują to ich dzieci i wnuki. Niestety polski rolnik jest w stanie myśleć tylko na 4 lata do przodu XD

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook