Nasadzamy indyczkę

Tym razem chciałbym Państwu przekazać kilka rad na temat nasadzania indyczek.  Mam nadzieję, że dzięki moim spostrzeżeniom unikniecie  wielu problemów związanych z wysiadywaniem jaj, przez Wasze indyczki. A więc czas odpowiedzieć na kilka pytań.

1) Jak poznać, że indyczka chce już wysiadywać jaja?

IMAG8120

W przypadku kiedy indyczka znosi jajka w ustronnym miejscu, a do tego jajka nie są zabierane, najprawdopodobniej usiądzie szybciej. To znaczy zniesie około 12-14 jaj. W momencie kiedy indyczka zostaje w gnieździe na noc i nie schodzi z gniazda rano, możemy przyjąć, że właśnie zaczęła wysiadywać.  Jest ona wtedy  bardziej agresywna, puszy się, syczy i nie ma ochoty na opuszczenie gniazda.  Jeśli jaja są jej zabierane, wystarczy tylko włożyć je do gniazda i sprawa załatwiona.

Jeżeli nasza indyczka zbyt wcześnie chce wysiadywać, możemy trochę wpłynąć na przedłużenie jej nieśności. Wystarczy tylko wypędzać indyczkę z gniazda po tym jak zniesie jajko. Ma ona wtedy więcej czasu, aby wytworzyć kolejne jajo. Jeśli indyczka zbyt długo przesiaduje w gnieździe, ma większe przerwy między kolejnymi jajami, a co za tym idzie znosi ich nieco mniej.

2) Ile jajek powinna znieść indyczka w jednym cyklu nieśności?

IMAG1211

To ile jaj zniesie nasza indyczka, jest wypadkową wielu czynników. Zależy to od kondycji ptaka, wieku, pokarmu jaki podajemy ptakom,  jest to też uwarunkowane genetycznie i zależy z jakiego szczepu byli rodzice indyczki. Niemniej jednak jeśli nasza indyczka zniesie od 12 do 25 jaj, to jest zupełnie zdrowa i nie ma się czym martwić. W naszej zagrodzie trafiają się różne indyczki, są takie, które wysiadywać chcą po zniesieniu 12 i takie które znoszą około 30. Mając kilka indyczek możemy spokojnie dostosować ilość  jaj do liczby nasadek. Przeciętna indyczka bez problemu wysiedzi około 20-22 jaj.

3) Jakie gniazdo jest odpowiednie dla indyków?

IMAG1214

W przypadku indyków jest tak, że indyczka która chce wysiadywać, usiądzie praktycznie wszędzie i nawet nie potrzebuje do tego jaj. Mówi się, „że indyczka usiądzie, nawet na cebuli”.   Ważne jest, aby gniazdo dla niej przygotowane, nie było za ciasne. Indyczka często przekręca się na jajkach. Jeśli gniazdo jest za wąskie, to podczas zmiany pozycji indyczka może pognieść jaja. Najlepiej aby gniazdo było niskie i szerokie, aby mogła spokojnie do niego wchodzić (nie wskakiwać). Jeśli indyczka jest płochliwa, dobrze żeby za gniazdem miała wolną przestrzeń, do ucieczki. Jeśli nie ma dokąd uciec podrywa się bezpośrednio z gniazda, może wtedy uszkodzić jaja. Może także spaść na jajka a wtedy na pewno kilka rozbije.

4) Wspólne wysiadywanie przez dwie lub więcej indyczek.

IMAG1240

Jeśli w jednym czasie nasadzamy kilka indyczek, możemy posadzić je obok siebie. Dzięki temu po wylęgu indyczki będą się nawzajem akceptować i nie będzie dochodzić do walk między nimi. Jest to naturalne dla indyków, w naturze często zdarza się, że dwie indyczki znoszą jaja w jednym miejscu, a następnie razem je wysiadują.   W przypadku posadzenia indyczek w jednym pomieszczeniu, może się zdarzyć, że któregoś dnia spotkamy obie indyczki w jednym gnieździe, a jajka w drugim będą zimne. Dlatego też trzeba mieć je na oku i pilnować aby nie zaziębiły jaj.  W moim przypadku tak właśnie było, na szczęście okazało się, że zdążyłem na czas i jaja przetrwały.  Dobrym sposobem jest rozdzielenie indyczek na czas wysiadywania, łączymy je dopiero na dzień przed planowanym wylęgiem. Kiedy indyczka słyszy odgłosy swoich piskląt, nie zejdzie już z gniazda.  Pamiętajmy też, że jeśli gniazda się ze sobą stykają ,a do tego są niskie, indyczki mogą podkradać sobie jajka. Muszą mieć miedzy sobą odpowiednią przegrodę.

5) Wypełnienie gniazda.

Jeśli gniazdo w którym nosi indyczka jest odpowiednie nie trzeba nic w nim zmieniać tylko dodać jaja. Niestety często zdarza się że indyczka nosi razem z innymi ptakami (kurami, perlicami).  Wtedy trzeba przygotować jej nowe gniazdo, najlepiej w osobnym pomieszczeniu. Gniazdo najlepiej wypełnić słomą (ewentualnie sianem). Zanim włożymy tam jajka dobrze jest mocno ubić jego zawartość następnie uformować kształt gniazda (można wykorzystać do tego worek z paszą lub inny ciężki przedmiot). Kiedy wyściółka się trochę uleży, zabieramy obciążnik i wkładamy jaja.

6) Wysiadywanie.

Jaja indycze inkubuje się od 25 do 28 dni. Jeśli pomieszczenie w którym siedzi indyczka jest chłodne, a indyczka często schodzi z jaj, to z reguły spędza na jajkach 28 dni. Natomiast jeśli wysiaduje w ciepłym pomieszczeniu często zdarza się, że już po 25 dniach, wylęgają się pierwsze maluchy. Szczególnie te młode, które lęgną się z ostatnich doniesionych już w gnieździe jaj, pojawiają się wcześniej niż rodzeństwo. Dlatego warto zaglądnąć do gniazda już dwa dni przed planowanym wylęgiem.

IMAG1408

Indyczka jest świetną kwoką.  Dlatego często wykorzystuje się indyczki  jako nasadki (żywe inkubatory), pod indyczką można inkubować praktycznie każdy rodzaj drobiu (kaczki gęsi, kury, perlice i pawie ). Nawet jeśli czas inkubacji jest dłuższy, dobra indyczka pozostanie na jajach do momentu wylęgu młodych. Problemem są jaja kurze, ponieważ ciężka indyczka może pognieść jajka, dlatego na nasadki do kurzych jaj wybierajmy jak najlżejsze ptaki.

Z doświadczenia wiem, że w pierwszych dniach po wylęgu indyczka przyjmuje wszystkie pisklęta  które znajdą się w jej zasięgu. Dlatego w przypadku małej liczby piskląt, można jej dołożyć kilku wychowanków.

7) Lęgi

IMAG1551

Jeśli pod naszą indyczką znajduje się dużo jaj, możemy zabrać już wyklute młode do domu. Najlepiej wykorzystać do tego tekturowe pudełko wyścielone kawałkiem miękkiego materiału. Oczywiście jeśli jest chłodno, musimy zapewnić maluchom źródło ciepła.  Młode zabrane matce, nie muszą być karmione ponieważ w pierwszych godzinach życia trawią zawartość jaja. Kiedy wszystkie młode są już wyklute i wygrzane, zabieramy je do matki. Z reguły indyczka w momencie zakończenia wylęgu sama przyjmuje pozycje kwoki i bez problemu możemy wsunąć pod nią młode. Zdarza się także, że indyczka reaguje nerwowo ucieka lub atakuje człowieka. Może także drapać ściółkę pazurami, dobrze aby w takim przypadku położyć młode gdzieś na boku, aby w szale ich nie stratowała. W kolejnych dniach młode nabierają sił i przemieszczają się za indyczką.

IMAG9019

Życzę udanych lęgów.

 

IMAG9034

 

 

 

 

 

 

8 odpowiedzi do artykułu “Nasadzamy indyczkę

 1. ewa janowska

  Witam, z przyjemością i zainteresowaniem przecytaam artykuł poświęcoy wylęgowi indyków. posiadam jedną indyczkę i w przyszłym roku dokupię jej kwalera. kawaler już był, nestety rozprawił się z nim pod moją nieobecność pies . Indyk mieszkał w domu i wlaśnie chodzi mi o wychowanie kolejnego egzemplarza. Poniewaz jednak jest panienka to i chciałabym miec młodzież. Pozdrawiam ewa janowska

 2. Ewelina

  Czy indyczka podczas wysiadywania jaj je ? Moja siedzi ma miseczki z pasza ziarna i wydaje mi się że nie je . Co robić w takiej sytuacji ?

  1. bo.

   Tak, oczywiście powinna jeść. Może ją Pani zdjąć z jaj i wypuścić na krótki spacer. Jeśli będzie miała jedzenie w gnieździe to może nie chcieć schodzić z niego. W takim przypadku zanieczyści gniazdo i jaja odchodami.

  2. Marcin

   U mnie jak podałem ziarno blisko gniazda, to nie jadła, ale co rano schodzi by normalnie zjeść z innymi i wraca.

 3. MartynaK

  Witam. Ile razy do roku indyczka znosi jajka? Czy jeżeli teraz zniosla 15 to czy na jesieni jest możliwość ponownego wysiadywania jaj?

 4. siwiec

  witam mam problem z indyczka wykrada jajka z kaczego gniazda . Niedługo sama zacznie wysiadywac. Niewiem dlaczego tak robi tym bardziej że mam ją od 3miesięcy pierwszy hów . Moze ktos podpowie dlaczego moja indyczka wykrada kacze jajka.

  1. bo.

   Indyczki już tak mają, że jeśli mają dostęp do jaj to będą zgarniać pod siebie wszystko co możliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook