Interaktywna kamera online 24/7

Zamysł stworzenia kamery internetowej w Swojskiej Zagrodzie pojawił się w naszych głowach już ponad rok temu. Wówczas coraz więcej pojawiało się na YouTube transmisji z przeróżnych mniej lub bardziej dziwnych miejsc. Pewnego dnia razem ze szwagrem postanowiliśmy, że zbudujemy sami kamerę w Swojskiej Zagrodzie. Skoro tak dużą popularnością cieszą się kanały, gdzie użytkownik ma możliwość ciągłego oglądania kotów, gniazda bocianów, sokołów czy żubrów, to dlaczego nasze zwierzaki nie miałyby się cieszyć równie dużą popularnością?

Jednak ciągle mieliśmy niedosyt, że to co robimy, to w gruncie rzeczy kopiowanie czegoś od innych. Nie dawało nam to spokoju. Chcieliśmy stworzyć coś bardziej oryginalnego, innowacyjnego.

I dlatego wpadliśmy na pomysł stworzenia interaktywnej kamery, dającej możliwość sterowania każdemu z Was.

Jak działa nasza kamera? Wchodząc na stronę swojskazagroda.pl/kamera, mamy możliwość:

  • Oglądania i słuchania transmisji live z kamery
  • Obracania kamerą w 360 stopniach
  • Włączania i wyłączania światłą (w godzinach nocnych)
  • Wydawania dźwięków zwierząt z głośników zamontowanych tuż przy kamerze.

Dla osób zainteresowanych kwestiami technicznymi:

Cała kamera oparta jest na komputerze Raspberry Pi 3 model B.

Do tzw. Malinki podpięty jest dedykowany moduł kamery Raspberry Pi Camera HD v2 8MPx:

Kamera połączona jest z maliną za pomocą dedykowanej, 2-metrowej taśmy. Włożona jest ona do plastikowej obudowy, a całość osadzona jest na silniku krokowym, którym przez porty GPIO steruje Raspberry Pi. Oczywiście silnik ten odpowiada za obrót kamerą w 360 stopniach. Oczywiście nie jest to ciągły obrót, gdyż ze względu na taśmę kamery, mamy możliwość skrętu do pewnego, maksymalnego stopnia. Potem możemy jedynie kręcić w przeciwną stronę.

Do komputera podpięte są dwie karty dźwiękowe. Do jednej podpięty jest mikrofon, a do drugiej głośniki.Dzięki głośnikom, możemy z poziomu naszej strony wydawać dźwięki zwierząt, co jak można się domyślić wpływa na zachowanie naszych zwierząt (szczególnie indyków).

Aby nasza kamera była też choć trochu atrakcyjna w godzinach nocnych, podpięliśmy też do Malinki przekaźnik, który załącza lampę LED, zamontowaną na drzewie obok kamery. Oczywiście sterowanie oświetleniem tez jest możliwe z poziomu strony.

Dodatkowo na portach GPIO działa też podpięty czujnik temperatury DS18B20, który co 5 min robi pomiar temperatury i wysyła go na stronę.

Problemem jaki się pojawił niemal od razu przy zamyśle stworzenia naszej kamery był fakt, że włączenie możliwości sterowania kamerą na stronie dla każdego, kto tylko się na niej znajduje wywoła niesamowity chaos i tak na prawdę nikt nie będzie w stanie stwierdzić, czy to on wciska przycisk sterowania czy ktoś inny.

Dlatego też zaprogramowaliśmy coś na wzór systemu kolejkowania ludzi. Każdy z użytkowników jeśli chce sterować kamerą, to musi dodać się do kolejki oczekujących na sterowanie. Gdy nadejdzie jego kolej, będzie miał na to określoną ilość (w chwili obecnej jest to 30 sekund).

W gruncie rzeczy to tyle. Zdajemy sobie sprawę, że pojawi się jeszcze na naszej drodze masa przeróżnych problemów technicznych itd. Wiele rzeczy wyjdzie po prostu „w praniu”. Szczerze mówiąc najbliższy okres działania naszej kamery to jeden wielki test – mogą pojawić się często przerwy w transmisjach itd. Prosimy Was o wyrozumiałość.

Zachęcamy Was do podzielenia się Waszą opinią, sugestiami lub wyłapanymi błędami/problemami.

Mamy nadzieję, że to Wy pomożecie nam ulepszać naszą kamerę, abyśmy mogli dostarczać Wam dość oryginalnej „rozrywki” 🙂

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook