Indyki Bronz Szerokopierśny

Jak już pewnie wiecie, w naszej zagrodzie od lat hodujemy indyki tradycyjne, są to ptaki o różnym ubarwieniu. Ponieważ lubimy różnorodność można u nas spotkać indyki koloru: czarnego, białego, czerwonego, w kolorze standardowym (zbliżony do dzikiego). Co roku dołączamy do stada kolejne sztuki w innych barwach, aby zmienić materiał genetyczny, ale także dlatego by na naszym podwórku było kolorowo. W tym sezonie także postanowiliśmy dokupić kilka sztuk jednodniowych indyczków.  Najpierw miały to być małe Norfolki (krucze), które były już w naszym stadzie.  Dlatego też gdy sprzedawca, u którego zawsze zamawiam maluchy,  zaproponował mi inną odmianę zachwalając jej walory użytkowe, wzbudził moje zainteresowanie. Problemem  był fakt, że nie chciałem w swoim stadzie białych brojlerów, których nie znoszę. Są to ptaki, których jedynym zadaniem jest pochłanianie ogromnych ilości paszy (bez której nie mogą funkcjonować) i zamiana jej na pompowane mięso. Moją intencją nie jest robienie brojlerom złej reklamy, wiem jak dużą rolę odgrywają w gospodarce.  Pragnę jednak zauważyć, że w przydomowych zagrodach znacznie lepiej funkcjonują indyki ras lekkich (staropolskie).

Okazało się, że indyki, które zamówiłem wyglądają na standardowo umaszczone.

IMG_8303

W pierwszych dniach życia, wcale nie odróżniały się od swojskich piskląt. Indyki szybko zasymilowały się z stadem rówieśników.

Po kilku tygodniach zacząłem zauważać, że zakupione maluchy, są większe od reszty, a także co za tymi idzie mają dużo większy apetyt.

Widząc jak pięknie się rozwijają zacząłem interesować się odmianami indyków i porównywać je z wzorcami gatunku. Tak naprawdę nie musiałem się bardzo zastanawiać, do której odmiany należą moje ptaki.  Są to indyki Bronz Szerokopierśny, świadczą o tym wszystkie cechy jakie u nich zaobserwowałem.  Barwa upierzenia brązowa, jest na piersi, szyi i grzbiecie czarna, mieniąca się kolorami zielonozłotym lub fioletowomiedzianym. Każde pióro na piersi ozdobione jest czarną, aksamitną obwódką. Na złożonym skrzydle uwydatnia się szeroki, poprzeczny pas barwy kasztanowooliwkowej. Lotki skrzydła są brudnobiałe z wyraźnym poprzecznym prążkowaniem. Pióra pokrywowe ogona mają kasztanową lub brudnobiałą obwódkę. Sterówki ogona są bardzo szerokie, ciemne, delikatnie prążkowane z szarobrunatną obwódką na końcu.

IMAG2692

IMAG2778

Już pod koniec lata indyki Bronz Szerokopierśny znacząco przewyższaja wagę indyków lekkich.  Moje choć wszystkie były samicami ważyły wiecej niż samce zwykłe.  Jesienią dorodny indyk odmiany lekkiej waży około 8kg, a indyczka bronz ma wagę 8,5kg.

W listopadzie z moich 6 indyczek Bronz 4 szt przeznaczyłem do uboju, z 2 pozostałych jeszcze indyczek jedną sprzedałem. Tą ostatnią pozostawimy do wiosny, mamy nadzieję dochować się po niej potomstwa.  Oczywiście wiemy, że indyczka o wadze około 10kg, będzie miała problemy z wysiadywaniem jaj, na szczęście w Swojskiej Zagrodzie jest kilka indyczek, które w 100% się do tego nadadzą.

Moim zdaniem, indyki bronz są idealnym wyborem do przydomowej, niewielkiej hodowli. Są zdecydowanie mniejsze od typowych brojlerów, lecz ich atutem są dobre przyrosty masy i duża odporność na warunki atmosferyczne. Ten gatunek indyków polecam szczególnie tym osobom, które mają dość uganiania się za wciąż uciekającymi indykami odmiany lekkiej.

A tak wygląda indyczka Bronz Szerokopierśna w wieku 8 miesięcy.

IMAG5450

Po prostu góra mięsa.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook