Czym karmimy nasze indyki?

W „Swojskiej Zagrodzie”, staramy się karmić zwierzęta, w sposób najbardziej zbliżony do naturalnego. Taki tradycyjny chów wydłuża czas osiągnięcia optymalnej wagi, niemniej jednak w znaczący sposób poprawia jakość i smak mięsa.
IMG_9141

Mięso indyków dzięki takim rozwiązaniom, staje się bardziej dojrzałe w swej strukturze (brak efektu pędzenia), zawiera mniej wody, a pozbawione antybiotyków i hormonów nie powoduje ubocznych skutków ich stosowania, co za tym idzie jest antyalergiczne i posiada tak ceniony intensywniejszy smak.

Zwierzęta hodowane na fermach drobiu, przeważnie zamknięte są w wielkich halach, gdzie karmione są paszami granulowanymi, z dodatkami kokcydiostatyków, antybiotyków i zakwaszaczy.
DSC01831
Rzadko mają dostęp do zielonek, bo pasza zawiera już dodatki białek zwierzęcych i roślinnych oraz mikroelementy.
Oczywiście nie oznacza to, że zwierzęta hodowane na fermach, od razu są dyskwalifikowane pod względem jakości mięsa. Ponieważ okazuje się, że polskie pasze wcale nie są gorsze od pasz zachodnich, wytwarzane są ze zbóż nie modyfikowanych genetycznie, oraz w dużo mniejszym stopniu poddawane są opryskom chemicznym.

Często kiedy rozmawiam z kimś na temat hodowli indyków, pada pytanie:
Czym karmisz indyki?
IMAG3907

IMG_9138

IMG_9184
Faktycznie, muszę przyznać że indyki są strasznymi obżartuchami, żerują prawie cały czas. Wiecznie głodne stado, potrzebuje solidnej opieki, a co za tym idzie dużej ilości pokarmu.
Jak wiadomo podstawą żywieniową indyków zagrodowych są: zboża (tj.pszenica, jęczmień, kukurydza) w dalszej kolejności ziemniaki, owoce i warzywa, duża ilość zielonki (różnych gatunków roślin traw, bylin i ziół) oraz białko zwierzęce absolutnie konieczne w procesach trawiennych (w formie larw, owadów i drobnych kręgowców). Oczywiście wiadomo, że im bardziej zróżnicowana dieta, tym lepsze są efekty chowu. Ptaki mają długie lśniące pióra, mocną budowę ciała i dużo wigoru.
Rodzaj podawanych pasz uzależniamy od wieku zwierząt. W pierwszym okresie życia piskląt podajemy im paszę zakupioną w sklepie z paszami. Są to przeważnie zbilansowane, gotowe mieszanki. Indyk 1 Starter i Indyk 2, w sprzedaży jest także pasza Indyk 3 (od 12tygodnia), ale w naszym gospodarstwie, nie jest ona stosowana, w tym okresie nasze indyki przechodzą już na „SWOJSKĄ DIETĘ”.
Gotowany makaron z jabłkami i dynią, zacierany mieloną kukurydzą. Gotowana kasza jęczmienna mieszana z zielonką i pszenicą.
IMG_9130

IMG_9129

IMG_9128

IMG_9127

 

A tak wygląda mieszanka, którą dostają ptaki które osiągną już 3 miesiąc życia.
IMG_9135
Ważne jest, aby mieszanka była w miarę sypka, a nie miała konsystencji kluchy. Indyki wolą dziobać pokruszone kawałki, dlatego stałym składnikiem jest przemielona kukurydza i ziarna pszenicy.

Poza paszą przeznaczoną do odchowu młodych indyków zagrodowych, pisklęta otrzymują także, mieszankę siekanego krwawnika, płatków owsianych, mielonej kukurydzy i białego sera. W trzecim tygodniu życia, krwawnik zamieniamy na pokrzywę i bogatą w białko koniczynę perską.
IMAG2372

IMAG2375

IMAG2373
Młodym indykom oczywiście można także, podawać siekane gotowane jajko, ale przy stosowaniu gotowej paszy, nie zaleca się podawania jajka. Paszę treściwą podajemy młodym indykom razem z dużą ilością siekanej zielonki do osiągnięcia trzeciego miesiąca życia.
IMG_8330

IMG_8325

IMG_8326

IMAG2006

IMAG2007

 

Stosowanie zbilansowanych pasz gotowych w pierwszych tygodniach życia piskląt, bardzo zmniejsza liczbę upadków młodych piskląt. W poprzednich latach zdarzało się, że w okresie tzw. piórkowania młode indyki padały, były słabe i ospałe. Działo się tak, ponieważ w ich diecie brakowało podstawowych wartości energetycznych, białka, mikroelementów i witamin. Staramy się także, aby zwierzęta dużo spacerowały.
W okolicy naszego gospodarstwa jest dużo łąk, pastwisk i zarośli, w których nasze ptaki mają szansę poczuć smak dzikości.
IMAG3867

IMAG3390

IMAG3380

 

P.S Dla zainteresowanych pozbyciem się ślimaków bez skorupowych z działki, mam złą wiadomość. Indyk nie ma ich w swojej diecie, nie pomogą Wam więc w pozbyciu się, tych uciążliwych szkodników.

8 odpowiedzi do artykułu “Czym karmimy nasze indyki?

  1. Bogdan Autor

   Tak to prawda, kaczki przepadają za ślimakami bez skorup. Szczególnie kaczki staropolskie i biegusy.

 1. Psimpełek

  Spenetrowałam wszystko co możliwe żeby znależć drób, który nie jest karmiony pszenicą,
  kukurydzą czy soją. Niestety nie udało mi się .
  Poszukiwałam drobiu czystego od lektyn, które znajdują się w wyżej wymienionych karmach.
  W przypadku problemów z jelitami, cukrzycą i wieloma innymi schorzeniami , lektury zawarte
  w pożywieniu które spożywamy w ogromnej mierze utrudniają w powrocie do zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook